instagram

Footcare.ir

 

 

دانستنی ها

 

پا یکی از مهمترین اعضای بدن است که به خاطر دور بودن از چشم، کمتر به آن توجه میشود، در صورتی که تحرک انسان در محیط وابسته به سلامت پاهاست.قسمت پایینی پاها تمامی وزن بدن را بر روی خود حفظ می کند.

اهمیت بهداشت پا:

از آنجا که پا یکی از بزرگترین اعضای بدن است و بیشتر از سایر اعضا با آلودگی های محیطی و میکروبی از قبیل کف سالن .ها، تشک های ورزشی، حمام های عمومی، استخرها و اماکنی که معمولا پا برهنه می رویم، در تماس است

توصیه های بهداشتی در مورد سلامت پاها:

1-باید پاها روزانه چندین بار شسته شده و لای انگشتان پا را خشک و جوراب ها را به طور مرتب عوض کرده و به خوبی شست زیرا در پای انسان ها، غده های عرق زای زیادی وجود دارد که این غده ها در پاها ایجاد رطوبت و عرق بسیار زیاد می کند.وجود رطوبت در پاها باعث بروز قارچ های خاصی در آن ها می شود که سبب بروز خارش و مشکلات دیگری در پا می شود.

2-پوشیدن کفش مناسب درسلامت پا بسیار اهمیت دارد.پوشیدن کفش های تنگ موجب فشار در پا و اصطکاک شدید پوست پا با کفش و ایجاد پینه در انگشتان یا کف پا می شود.

3-نپوشیدن کفش های پاشنه بلند به مدت طولانی، کسانی که مدت های طولانی کفش پاشنه بلند می پوشند، بیشتر در معرض ابتلا به التهاب کپسولها ی مفصلی که تامین کننده ماده نرم کننده مفاصل هستند.پاشنه بلند موجب کشیدگی تاندونها یا بندهای رابط ماهیچه و استخوان نیز میشوند که به درد و التهاب محل منجر میشوند.

4-بهداشت جورابها به عنوان اولین محافظان پا باید رعایت شود جورابها را باید بعد از هر بار استفاده شست.بهتر است از جوراب های رنگ روشن استفاده شود تا در صورت کثیف شدنمشخص باشد.

5-بهتر است داخل کفش ها نیز تمیز شود افراد بیشتر به ظاهر بیرونی کفش توجه دارند و آن را واکس زده و برق می اندازند و از داخل کفش که در سلامت پا دخالت مستقیم دارد غافلند.

    

سندرم خار پاشنه چیست؟

رسوب کلسیم در استخوان پا را خار پاشنه گویند. درد در این بیماری به علت التهاب نیام کف پا است. اگر در رادیوگرافی برآمدگی در سطح کفی استخوان پاشنه پا دیده نشود آن را سندروم خار پاشنه می نامند.

 

عوامل موثر در ایجاد درد پاشنه را بهتر بشناسیم:

1- ضربه های کف پا

2- کشش بیش از حد بر عضلات و نیام های پا

3- ورزش هایی که با دویدن و پرش انجام می شود

4- کفش های نا مناسب

5- وزن زیاد

6- افزایش سن

7- دیابت

8- کف پای صاف

 

علائم بروز خار پاشنه کدامند؟

1- درد در قاعده استخوان پاشنه

2- درد پاشنه پس از استراحت طولانی وجود دارد و پس از چند قدم راه رفتن برطرف می شود

3- درد شدید پس از راهپیمایی طولانی و یا ورزش

 

راه تشخیص خار پاشنه چیست؟

با یافته ها در معاینات بالینی و رادیوگرافی تشخیص مسجل می شود. با رادیوگرافی عوامل دیگر درد پاشنه مثل آرتریت و یا شکستگی ها تشخیص داده

 می شود و نیاز به سونوگرافی و MRI وغیره نیست.

 

 

راه های درمانی پیشنهادی:

در90% موارد در مدت ده ماه با درمان طبی درد از بین می رود. استراحت- غلطاندن کف پا بر بطری آب یخ برای بیست دقیقه- داروهای ضد التهاب-کشش دادن بر عضلات ساق پا از جمله راه های پیشنهادی برای بهبود و درمان به شمار می روند.

همچنین تزریق کورتون با نظر پزشک معالج در موارد حاد و فیزیوتراپی از راه های درمانی محسوب می شوند.