دانستنی ها

 

پا یکی از مهمترین اعضای بدن است که به خاطر دور بودن از چشم، کمتر به آن توجه میشود، در صورتی که تحرک انسان در محیط وابسته به سلامت پاهاست.قسمت پایینی پاها تمامی وزن بدن را بر روی خود حفظ می کند.

اهمیت بهداشت پا:

از آنجا که پا یکی از بزرگترین اعضای بدن است و بیشتر از سایر اعضا با آلودگی های محیطی و میکروبی از قبیل کف سالن .ها، تشک های ورزشی، حمام های عمومی، استخرها و اماکنی که معمولا پا برهنه می رویم، در تماس است

توصیه های بهداشتی در مورد سلامت پاها:

1-باید پاها روزانه چندین بار شسته شده و لای انگشتان پا را خشک و جوراب ها را به طور مرتب عوض کرده و به خوبی شست زیرا در پای انسان ها، غده های عرق زای زیادی وجود دارد که این غده ها در پاها ایجاد رطوبت و عرق بسیار زیاد می کند.وجود رطوبت در پاها باعث بروز قارچ های خاصی در آن ها می شود که سبب بروز خارش و مشکلات دیگری در پا می شود.

2-پوشیدن کفش مناسب درسلامت پا بسیار اهمیت دارد.پوشیدن کفش های تنگ موجب فشار در پا و اصطکاک شدید پوست پا با کفش و ایجاد پینه در انگشتان یا کف پا می شود.

3-نپوشیدن کفش های پاشنه بلند به مدت طولانی، کسانی که مدت های طولانی کفش پاشنه بلند می پوشند، بیشتر در معرض ابتلا به التهاب کپسولها ی مفصلی که تامین کننده ماده نرم کننده مفاصل هستند.پاشنه بلند موجب کشیدگی تاندونها یا بندهای رابط ماهیچه و استخوان نیز میشوند که به درد و التهاب محل منجر میشوند.

4-بهداشت جورابها به عنوان اولین محافظان پا باید رعایت شود جورابها را باید بعد از هر بار استفاده شست.بهتر است از جوراب های رنگ روشن استفاده شود تا در صورت کثیف شدنمشخص باشد.

5-بهتر است داخل کفش ها نیز تمیز شود افراد بیشتر به ظاهر بیرونی کفش توجه دارند و آن را واکس زده و برق می اندازند و از داخل کفش که در سلامت پا دخالت مستقیم دارد غافلند.

    

سندرم خار پاشنه چیست؟

رسوب کلسیم در استخوان پا را خار پاشنه گویند. درد در این بیماری به علت التهاب نیام کف پا است. اگر در رادیوگرافی برآمدگی در سطح کفی استخوان پاشنه پا دیده نشود آن را سندروم خار پاشنه می نامند.

 

عوامل موثر در ایجاد درد پاشنه را بهتر بشناسیم:

1- ضربه های کف پا

2- کشش بیش از حد بر عضلات و نیام های پا

3- ورزش هایی که با دویدن و پرش انجام می شود

4- کفش های نا مناسب

5- وزن زیاد

6- افزایش سن

7- دیابت

8- کف پای صاف

 

علائم بروز خار پاشنه کدامند؟

1- درد در قاعده استخوان پاشنه

2- درد پاشنه پس از استراحت طولانی وجود دارد و پس از چند قدم راه رفتن برطرف می شود

3- درد شدید پس از راهپیمایی طولانی و یا ورزش

راه تشخیص خار پاشنه چیست؟

با یافته ها در معاینات بالینی و رادیوگرافی تشخیص مسجل می شود. با رادیوگرافی عوامل دیگر درد پاشنه مثل آرتریت و یا شکستگی ها تشخیص داده

 می شود و نیاز به سونوگرافی و MRI وغیره نیست.

 

 

راه های درمانی پیشنهادی:

در90% موارد در مدت ده ماه با درمان طبی درد از بین می رود. استراحت- غلطاندن کف پا بر بطری آب یخ برای بیست دقیقه- داروهای ضد التهاب-کشش دادن بر عضلات ساق پا از جمله راه های پیشنهادی برای بهبود و درمان به شمار می روند.

همچنین تزریق کورتون با نظر پزشک معالج در موارد حاد و فیزیوتراپی از راه های درمانی محسوب می شوند.

 

 

هالوکس والگوس بونیون یا برجستگی شست پاچیست؟

 

 

یک منطقه از بزرگ شدن یا برجسته شدن بخش داخلی مفصل در پایه پا است ؛ بزرگ شدن، در واقع نشان دهنده عدم تقارن مفصل انگشتی بزرگ (مفصل فالانژال متاتارس) و در برخی موارد تشکیل استخوان اضافی است و همین ناهماهنگی، باعث می شود انگشت شست پا به سمت خارج خم شود و بچرخد (به اصطلاح هالوکس به معنای تغییر شکل) به سمت انگشت های کوچکتر. این تغییرشکل، پیشرونده است و با گذشت زمان افزایش می یابد، البته بعضی افراد دارای علایمی هستند و بعضی ها خیر.

مفصل بزرگ در وسط انگشت بزرگ (اولین مفصل متاتارسوفالانگه یا مفصل MTP) می تواند باعث قرمزی، حساسیت و درد شود ، یک کیسه کوچک مایع (بورسا) که در مجاورت مفصل قرار دارد، نیز می تواند باعث التهاب شود. (بورسیت، آماس کیسه های مفصلی)، منجر به تورم بیشتر، قرمزی و درد می شود درد عمیق تر مفصلی، نیز ممکن است رخ دهد زیرا آرتوروز موضعی در مراحل بعدی امکان به وجود آمدن و تغییر شکل دادن دارد.

 

 

 

چه کسانی مستعد پیشرفت هالوکس والگوس بونیون شست پا است؟

 

 

این موضوع، در زنان شایع تر می باشد برخی مطالعات نشان می دهند که علائم این عارضه در زنان تقریبا 10 برابر بیشتر است. پیشنهاد شده است، که کفشهای تنگ، به ویژه کفش های پاشنه بلند و نوک تیز، نپوشید، زیرا ممکن است خطر ابتلا به هالوکس والگوس بونیون را افزایش دهند ؛ کفش تنگ ،مطمئنا یک عامل و فاکتور در تشدید درد و تورم است. شکایت گزارش شده ، از هالوکس والگوس بونیون و برجستگی شست پا، در افرادی که کفش پاشنه بلند و نوک تیز میپوشند، بسیار شیوع بالایی دارد.

 

 

 

 

دیگر عوامل خطر برای توسعه و رشد ، شامل

  • تشکیل غیر طبیعی از استخوان پا در هنگام تولد (مادرزادی) و بیماری های آرتروز مانند آرتریت روماتوئید است.
  • در بعضی موارد، تنش های تکراری به پا، می تواند منجر به تشکیل شود.
  • کجی انگشت شست پا در رقص باله رایج است.

 

 

اقدامات اولیه بعد از بروز هالوکس والگوس بونیون و برجستگی استخوان انگشت پا چیست؟

 

درمان های غیر جراحی مانند استفاده از فاصله دهنده انگشت که انحراف شست شما را کاهش داده و با ایجاد فشاری مخالف جهت تغییر شکل ایجاد شده در انگشتان پا به روند اصلاح زاویه ما بین شست و مفصل کف پایی کمک میکند همچنین استراحت و پوشیدن کفش های شل تر و یا صندل (ترجیحا با یک حصیر حمایتی) اغلب موجب رها سازی درد ناشی از این تحریک کننده ها می شود

 

 

 instagram

    

http://instagram.com/footcare.ir